תוכנית אדריכלית לבית פרטי: מה כדאי לדעת?

תוכנית אדריכלית לבית פרטי או חללים עסקיים היא תהליך שתחילתו באיסוף אינפורמציה מהרשויות וכל הגורמים הנוגעים אל הנכס כגון תכנית מודד עדכנית, תקנון התב"ע (תכנית בניין עיר), היתרי בנייה קודמים, דו"ח יועץ קרקעות עבור המגרש שעליו בונים בנסיבות של תכנון בתים פרטיים וכדומה.

השלב הבא מורכב מתכנון רעיוני ורשימת הצרכים, השאיפות, והחלומות של הלקוח לרבות פרטים המתייחסים לאווירה שהלקוח מעוניין שתשרור במקום, סגנון עיצוב מועדף, גוונים וחומרים. 
אדריכלות בתים פרטיים כוללת גם התייחסות למספר המפלסים, אופציות לשימושיו הנוספים של המרתף כחדר עבודה או כחדר משחקים, ארגון החלל הציבורי בסגנון ה- Open Space לעומת חללים מוגדרים קטנים יותר, מיקום חדרי השינה והסגנון העיצובי בהתאם לצורכי בני הבית ועוד.

תכנון אדריכלי לבית פרטי- תהליך גיבושה של התכנית הרעיונית


בתום שלב ליקוט החומר והגיבוש הרעיוני מצד הלקוח נערך מפגש עם האדריכל/ הנדסאי אדריכלות לצורך עיבוד התכנית הרעיונית וגיבושה, תוך התייחסות אל מגוון רחב של פרמטרים שונים כגון התאמה אל הסביבה, התאמה אל האקלים המקומי, סגנון עיצובי על פי עקרונות הפנג שוואי או הבית החכם, כיווני השמש וכדומה. תכנון אדריכלי לבית פרטי נכון דורש התייחסות מתמדת אל המסגרת התקציבית והסתייעות במודלים ממוחשבים על מנת להמחיש ויזואלית את החללים המתוכננים.

בתום שלב זה מגובשת תכנית רעיונית הקובעת את גודל ומיקום הפונקציות למיניהן בתוך החלל המתוכנן, תוך הסתייעות במידת הצורך באנשי מקצוע מתחומים שונים כמו מהנדס קונסטרוקציה, יועץ מיזוג אוויר או יועצים לענייני חשמל, אינסטלציה וכיוצא בזה. תהליך גיבוש התכנית הרעיונית תלוי במידת ההחלטיות של הלקוח בהיקפו של הפרויקט.
 

תוכנית אדריכלית לבית פרטי: תכניות העבודה והיישום בפועל


תוכנית אדריכלית לבית פרטי דורש ליווי של מהנדס קונסטרוקטור האחראי גם להגשת התכנית המגובשת לרשויות המקומיות לצורך קבלת היתר . לאחר קבלת אישור עקרוני מטעם הרשויות יישנה אפשרות להתחיל בהכנתן של תכניות עבודה המורכבת מבחירת תכנון מפורט של עובי הקירות , חלונות , סוג הגג במידה וגגות רעפים איזה רוחב יהיו קורות העץ , האביזרים והחומרים השונים החל מבחירת כלים סניטריים קרמיקה וריצוף, דרך ריהוט וגופי תאורה, וכלה בחלונות, ידיות ובדים לריפוד.

באופן כללי, תכנון אדריכלי לבית פרטי לבית פרטי כולל בתוכו סט תכניות בהתאם לצורכי הפרויקט כגון תכניות הריסה או בנייה, לרבות חתכים, פרטים וחזיתות, פירוט נישות וריהוט בתוך ומחוץ לבית, תכנית אינסטלציה, חשמל ומיזוג, תכנית גגות, ריצוף וחיפויי קיר, גיליון מדרגות וכן תכנית מפורטת לפיתוח השטח כגון עצים וצמחיה, פרגולות ושערים, חנייה וכדומה.

אחת המתכננות  המובילות בענף האדריכלות ועיצוב הפנים היא ליאת באר, הנושאת באמתחתה מוניטין וניסיון של מעל ל-20 שנים בתחום. ליאת באר מקפידה על קונספט עיצובי מקורי לצד פרקטיות ועמידה בתקציב והיעדים.

בואו נדבר

השאירו פרטים בטופס ונשוב בהקדם.

כל הזכויות שמורות לליאת באר - אדריכלות ועיצוב פנים